Znakowanie i grawerowanie wiązką laserową pozwala na wszechstronne, trwałe i widoczne oznaczanie produktów i materiałów w wielu aplikacjach przemysłowych. Różnego rodzaju kody, etykiety, znaki kalibracyjne aż po skomplikowane grafiki mogą zostać naniesione w zautomatyzowanym i bezkontaktowym procesie na większości materiałów stosowanych w przemyśle.

Dzięki zjawisku ablacji laserowej czy to poprzez obróbkę ubytkową czy poprzez trawienie wiązka laserowa w definiowalny sposób zmienia właściwości opracowywanej powierzchni. Aby krótko zdefiniować subtelne różnice pomiędzy znakowaniem i grawerowaniem można powiedzieć że:

– znakowanie jest procesem utleniania lub karbonizacji powierzchni w miejscu uderzenia wiązki,

– grawerowanie to zmiana w strukturze geometrycznej powierzchni, zazwyczaj o głębokości od 5 do 25 mikronów

Grawerowanie i znakowanie wiązką laserową jest procesem bezkontaktowym

Grawerowanie i znakowanie wiązką laserową jest procesem bezkontaktowym. Eliminuje to ewentualne uszkodzenia, które mogą być powodowane przez obróbkę mechaniczną. Efekt obróbki jest niezwykle dokładny i powtarzalny, nawet w obszarach trudnodostępnych.

Proces dostosowany do różnorodnych powierzchni i materiałów

Grawerowanie i znakowanie laserem światłowodowym można stosować na różnorodnych powierzchniach oraz szerokiej gamie materiałów, w tym metalach żelaznych i nieżelaznych, kompozytach, tworzywach sztucznych, ceramice, szkle, drewnie czy skórach.

Wysoka wydajność i jakość procesu

Grawerowanie i znakowanie laserem światłowodowym to niezwykle szybki i wydajny proces, który może zostać zintegrowany ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. Cechuje się również wysoką jakością oraz powtarzalnością efektu obróbki.

Proces efektywny energetycznie oraz przyjazny dla środowiska

W porównaniu z innymi metodami obróbki lasery światłowodowe generują znacznie niższe koszty eksploatacji, są również bardziej energooszczędne. Proces ten jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia i środowiska, bowiem, nie powoduje powstawania żadnych toksycznych i chemicznych produktów ubocznych lub odpadów.